امتیاز کاربران: 

دانلود مقاله موتور پله ای

Word
33
300 KB 
31118
مشخص نشده
مشخص نشده
قیمت جدید: ۳,۳۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه دانلود مقاله موتور پله ای


  · استپ موتور نوعی موتور مثل موتورهای DC است که حرکت دورانی تولید می کند. با این تفاوت که استپ موتورها دارای حرکت دقیق و حساب شده تری هستند.
  · این موتورها به صورت درجه ای دوران می کنند و با درجه های مختلف در بازار موجود هستند.
  · موتورهای پله ای موجود در بازار معمولا در دو نوع ۵ یا ۶ سیم یافت می شود.
  · موتور دیسک سخت یک نمونه موتور پله‌ای است.
  · کاربرد اصلی این موتورها در کنترل موقعیت است.
  · این موتورها ساختار کنترلی ساده‌ای دارند. لذا در ساخت ربات کاربرد زیادی دارند. بطوریکه به تعداد پالسهایی که به یکی از پایه‌های راه ‌انداز آن ارسال می‌شود موتور به چپ یا راست می‌چرخد.
  · توان خروجی این موتورها کمتر از دو نوع قبلی است.
  · استفاده از موتور پله‌ای مشکلاتی از جمله وزن زیاد، قیمت بالا و قدرت بسیار کم را بدنبال دارد.
  اصول کار موتور پله‌ای

   


  · واژه پله به معنی چرخش به اندازه درجه تعریف شده موتور است.
  مثلاً موتور پله‌ای با درجه ۱.۸ باید ۲۰۰ پله حرکت کند تا ۳۶۰ درجه یا یک دور کامل بچرخ د: ۱.۸X۲۰۰ =۳۶۰
  · یک استپ موتور با درجه ۱۵ فقط باید ۲۴ پله برای یک دور کامل انجام دهد : ۲۴X۱۵=۳۶۰
  به این ترتیب هرچه تعداد پله­های یک موتور بیشتر باشد دقا چرخش آن افزایش می­یابد.
  · مکانیسم کنترلی موتور پله ای طوریست که امکان کنترل سرعت به سادگی میسر می شود.
  موتور پله کامل و نیم پله
  · در حالت عادی میزان چرخش موتور به تعداد پالسهای اعمالی و گام موتور بستگی دارد. هر پالس یک پله موتور را می‌چرخاند.
  · با تحریک دو فاز مجاور در موتور می‌توان موتور را به اندازه نیم پله حرکت داد. به این ترتیب تعداد پله‌های موتور دو برابر می‌شود و در نتیجه دقت چرخش موتور هم دوبرابر می گردد.
  راه اندازی موتور پله‌ای
  · تراشه L297 یک راه انداز مناسب برای موتور پله‌ای است.
  · مدارهای راه‌انداز متنوعی برای استفاده از موتورهای پله‌ای وجود دارد. در اینجا از مدارمجتمع L297 و L298 برای راه‌اندازی موتور پله‌ای استفاده می‌شود. که طریقه بستن آن در شکل زیر نشان داده شده است.
  · جهت کنترل موتور به قابلیت هایی همچون حرکت به عقب و جلو، کنترل سرعت، کنترل جریان و توقف آنی موتور احتیاج داریم و این نیازها را درایور مورد نظر ما یعنی L298 براحتی تامین می نماید. L298 یک آیسی پل-H دوتایی ( DUALH-Bridge) دارای ۱۵ پایه می‌باشد که قادر است وظایفی چون چرخش موتور به عقب و جلو، کنترل سرعت، کنترل جریان و توقف آنی موتور را انجام دهد. کنترل موتور به این شرح است که پس از محاسبه میزان چرخش موتور برای جابجایی مورد نظر با استفاده از میکرو کنترلر به تعداد مورد نظر پالس به پایه راه انداز ارسال می‌کنیم.
  · یک پایه برای تعیین جهت چرخش (ساعتگرد و پاد ساعتگرد) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  · پایه Enableمدار راه‌انداز را فعال و غیر فعال می‌نماید.
  مقایسه موتور DCو موتور پله‌ای
  · برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کارکرد انواع موتورها و دیگر مسایل مورد نیاز جهت ساخت ربات می توانید برنامه های آموزشی شبکه آموزش با عنوان "آموزش ساخت ربات" را که وی‍ژه برگزاری همین مسابقات تولید شده است، دنبال کنید

  در محلهای توزیع برای اینکه ولتاژ قابل استفاده برای مصارف عمومی و کارخانجات باشد، باید ولتاژ پایین آورده شود. این افزایش و کاهش ولتاژ توسط ترانسفورماتور انجام می‌شود. بدیهی است توزیع انرژی بین تمام مصرف کننده‌های یک شهر از مرکز توزیع اصلی امکانپذیر نیست و مستلزم هزینه و افت ولتاژ زیادی خواهد بود. لذا هر مرکز اصلی به چندین مرکز یا پست کوچکتر (پست های داخل شهری) و هر پست نیز به چندین محل توزیع کوچکتر (پست منطقه‌ای) تقسیم می‌شود. هر کدام از این مراکز به نوبه خود از ترانس های توزیع و تبدیل ولتاژ استفاده می‌کنند.
   

 • فهرست و منابع دانلود مقاله موتور پله ایتحقیق در مورد دانلود مقاله موتور پله ای, مقاله در مورد دانلود مقاله موتور پله ای, پروژه دانشجویی در مورد دانلود مقاله موتور پله ای, پروپوزال در مورد دانلود مقاله موتور پله ای, تز دکترا در مورد دانلود مقاله موتور پله ای, تحقیقات دانشجویی درباره دانلود مقاله موتور پله ای, مقالات دانشجویی درباره دانلود مقاله موتور پله ای, پروژه درباره دانلود مقاله موتور پله ای, گزارش سمینار در مورد دانلود مقاله موتور پله ای, پروژه دانشجویی در مورد دانلود مقاله موتور پله ای, تحقیق دانش آموزی در مورد دانلود مقاله موتور پله ای, مقاله دانش آموزی در مورد دانلود مقاله موتور پله ای, رساله دکترا در مورد دانلود مقاله موتور پله ای

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول
دانلود مقاله، تحقیق، پروژه دانشجویی رسا پیپر